30 تير 1398
  جستجو
   آرشیو خبری کمينه
   جستجوی خبر کمينه
   اخبار کمينه

 

 با توجه به اهمیت اطلاع از اموال سازمانی، در کلیه بنگاه های اقتصادی معتبر، واحد اموال موظف به انجام فرآیند اموال گردانی و کنترل موجودی می باشد. این پروسه که قبلا بصورت دستی انجام می شد عملیات بسیار سختی بوده و غالبا در سازمان های فراگیر، به دلیل حجم بسیار بالای کار همیشه معوق می ماند.

در این حال جابجائی مراکز هزینه اموال و یا از بین رفتن اموال و عدم توانائی در لحاظ نمودن آن در اطلاعات سیستم های هم بسته با اموال، برای محاسبه استهلاک اموال و تاثیر آن بر قیمت تمام شده کالا یا خدمات، عملا باعث بروز اشتباه در نتایج تصمیم گیری های خواهد شد.
 
به این ترتیب، با بهره گیری از فن آوری RFID می توان انجام این پروسه را با سهولت بسیار بیشتری به انجام رسانید و با بروزرسانی اطلاعات در سایر سیستم های هم بسته، نتیجه گیری اطلاعاتی را شفاف و قابل اعتماد نمود.
 
نحوه مدیریت اموال با استفاده از تکنولوژی RFID :
با استفاده از RFID می توان به دو نوع در فرآیند کنترل اموال عمل نمود. لازم به ذکر است که امکان بهره گیری از هر روش یا ترکیب دو روش نیز وجود دارد و میزان نیاز سازمان و توانائی در انجام هزینه های مربوطه در تصمیم گیری موثر خواهد بود. لازم به توضیح است که در هر دو روشی که توضیح داده خواهدشد ابتداء باید بر روی هر یک از اموال سازمان تگ RFID نصب شود و اطلاعات لازم برای استفاده از تکنولوژی RFID جهت مدیریت اموال، بر روی هر تگ برنامه ریزی گردد.
 
1-   مدیریت و کنترل لحظه ای اموال با استفاده از تکنولوژی RFID:
در این روش بر روی ورودی ها و خروجی های هریک از مراکز هزینه که در سیستم اموال تعیین می شود دروازه های مجهز به داده خوان های RFID نصب گردیده و در صورت انتقال هر یک از اموال از مرکز هزینه جاری به سایر مرکز هزینه ها، با استفاده از اطلاعات داده خوان ها، مکان یابی مرکز هزینه جدیدی که اموال به آن منتقل گردیده است صورت می گیرد.
نرم افزار لازم در این روش بصورت آنلاین کلیه رخدادهای انتقال اموال در مبادی را ثبت نموده و به اطلاع مسئول اموال سازمان خواهد رساند تا جهت پیگیری و تائید صحت رخداد انتقال اموال مورد استفاده قرار گیرد.
 
2-   انجام پروسه مکانیزه اموال گردانی با استفاده از تکنولوژی RFID:
بر روی کلیه اموال شناسائی شده سازمان RFID Tag نصب گردیده که حاوی اطلاعات کد اموال، محل اموال (نام مرکز هزینه) می باشد. در این حالت پس از نصب Tag ها بر روی اموال سازمان، مسئولین کنترل اموال می توانند جهت اموال گردانی با استفاده از تکنولوژی RFID به سرعت اطلاعات اموال هر بخش از سازمان را با استفاده از داده خوان های RFID ارائه شده خوانده و در کامپیوتر های جیبی همراه ذخیره می نمایند.
در این حالت پس از جمع آوری اطلاعات اموال، می توان کلیه اطلاعات خوانده شده را با اطلاعات سیستم اموال مطابقت داده و مغایرت های سیستم را استخراج نمود. لازم به ذکر است که اطلاعات جمع آوری شده در این پروسه آخرین اطلاعات بوده و باید نسبت به تصحیح اطلاعات سیستم و درج رخدادهای ناشی از مغایرت های اطلاعات سیستم اموال با وضعیت فعلی اطلاعات را در پروسه ای نرم افزاری تصحیح نمود.
 


 

نظرهای شما

هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام الزامی است.

ایمیل الزامی است.

وب سایت

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت نرم‌افزار و سخت‌افزار ایران (نوسا) می‌باشد.
);